Mil Mi-8TVK (‘Hip F’)
Typ: exportní modifikace středně těžkého taktického útočného-výsadkového vrtulníku typu Mi-8TV (Hip E)
Určení: ničení pozemních cílů, včetně tanků a obrněných vozidel, v rámci přímé palebné podpory pozemních jednotek a přeprava a vysazování výsadku
Odlišnosti od modelu Mi-8TV (Hip E):
- instalace tří párů odpalovacích lišt PTŘS typu 9M14M raketového kompletu typu Maljutka-M (AT-3 Sagger) na horní ploše postranních trupových nosníků se závěsníky pro neřízenou výzbroj na místo dvou párů odpalovacích lišt PTŘS typu 9M17M raketového kompletu Falanga-MV (AT-2 Swatter)
- instalace naváděcí aparatury raketového kompletu typu Maljutka-M (AT-3 Sagger) před sedadlem druhého pilota na místo naváděcí aparatury raketového kompletu typu Falanga-MV (AT-2 Swatter)
- absence trychtýřovité antény povelové jednotky nacházející se na pravoboku přídě trupu
Historie: SSSR ve skoro až v panické obavě o vyzrazení vojenského tajemství potenciálnímu nepříteli v podobě západních států zpravidla nebyl ochoten svým spojencům poskytovat nejnovější produkty svého zbrojního průmyslu. To mimo jiné platilo i pro leteckou a vrtulníkovou techniku. Pro zahraniční zákazníky, zejména pak pro zákazníky ze zemí třetího světa, byly zde proto vyvíjeny a vyráběny speciálně pro tyto účely vyhrazené modifikace bojových letounů a vrtulníků se zjednodušeným palubním vybavením a více či méně degradovanou bojovou efektivitou. Nejinak tomu bylo i u středně těžkého taktického útočného-výsadkového vrtulníku typu Mi-8TV (Hip E), který nebyl ničím jiným, než modifikací transportního-výsadkového vrtulníku typu Mi-8T (Hip C) s příďovým střelištěm s pohyblivým 12,7 mm kulometem, zvetšeným počtem závěsníků pro neřízenou výzbroj ze čtyř na šest, protitankovým raketovým kompletem typu Falanga-MV (AT-2 Swatter) a pancéřovou ochranou kabiny a některých palubních systémů. Exportní modifikace tohoto stroje vešla ve známost jako Mi-8TVK (Hip F) a vyznačovala se zejména instalací méně výkonného protitankového raketového kompletu typu Maljutka-M (AT-3 Sagger). Zatímco součástí protitankového raketového kompletu typu Falanga-MV (AT-2 Swatter) vrtulníku typu Mi-8TV (Hip E) byly střely typu 9M17M s povelovým systémem dálkového navedení (CLOS) a přenosem naváděcích povelů rádiem, raketový komplet typu Maljutka-M (AT-3 Sagger) využíval menší a lehčí střely typu 9M14M. Ty byly opatřeny povelovým systémem dálkového navedení (CLOS) s přenosem naváděcích povelů po drátě a v porovnání se střelami typu 9M17M měly menší dosah, rychlost a průbojnost. Díky malé hmotnosti, která činila pouhých 12 kg, bylo ale do zbraňového systému vrtulníku typu Mi-8TVK (Hip F) možné tuto střelu začlenit v počtu šesti exemplářů. Naproti tomu k horní ploše postranních trupových nosníků vrtulníku typu Mi-8TV (Hip E) byly uchyceny odpalovací lišty jen pro čtyři střely typu 9M17M. Navádění střel typu 9M14M zajišťoval druhý pilot za pomoci malého joysticku. Ten proto musel v průběhu celého procesu navádění nepřetržitě držet v hledáčku zaměřovače jak letící střelu, tak i cíl. Tato skutečnost ale zcela vylučovala provádět v průběhu střelby jakékoliv manévry. Přesnost navedení střely typu 9M14M byla dána schopnostmi operátora a vzdáleností cíle. Použitelnost této zbraně byla navíc omezena viditelností. Naváděcí systém raketového kompletu typu Maljutka-M (AT-3 Sagger) tedy sdílel nedostatky naváděcího systému výkonnějšího raketového kompletu typu Falanga-MV (AT-2 Swatter). Díky přenosu naváděcích povelů po drátě ale naváděcí proces střel typu 9M14M nebylo, na rozdíl od naváděcího procesu střel typu 9M14M, možné rušit. Vrtulník typu Mi-8TVK (Hip F) se stal součástí výrobního programu závodu KVZ (č.387) z Kazaně. Produkce tohoto modelu byla ale velmi omezená, neboť o něj nakonec projevilo zájem pouze NDR a Nikaragua.
Verze: -
Vyrobeno: ?
Uživatelé: NDR a Nikaragua
Posádka: pilot, druhý pilot/zbraňový operátor a palubní mechanik/střelec
Pohon: dva turbohřídelové motory typu Izotov TV2-117A s max. výkonem po 1 500 hp
Kapacita: 23 výsadkářů se zásobou 2 500 ks munice pro ruční palné zbraně, přepravovaných uvnitř nákladového prostoru s rozměry 5,34 m x 2,25 m x 1,80 m
Vybavení: - zaměřovací: jeden střelecký kolimátor typu PKV (jeho instalace se nachází před sedadlem pilota), jeden střelecký kolimátor typu K-10T (jeho instalace se nachází v příďovém střelišti), optický bombardovací zaměřovač typu OPB-1R (jeho instalace se nachází na pracovišti druhého pilota) a naváděcí aparatura PTŘS (instalace tohoto zařízení se nachází na pracovišti druhého pilota)
- obranné: identifikační systém „vlastní-cizí“ typu SRO-2M Chrom (Odd Rods) (dvě sestavy tří nestejně velkých tandemově uspořádaných tyčových antén umístěné po jedné na břichu přední části trupu, přímo před příďovým podvozkem, a pod ocasním nosníkem, přímo za ocasní ostruhou)
Výzbroj: jeden pohyblivý 12,7 mm kulomet typu A-12,7AP se zásobou 700 nábojů, instalovaný ve střelišti typu NUV-1-2M nacházejícím se na špici trupu, šest PTŘS typu 9M14M raketového kompletu typu Maljutka-M (AT-3 Sagger), přepravovaných na čtyřech závěsnících uchycených k horní ploše postranních trupových nosníků, a neřízená protizemní výzbroj, přepravovaná na šesti závěsnících uchycených k dolní ploše postranních trupových nosníků – šest raketových bloků typu UB-32A (32 neřízených raket typu S-5 ráže 57 mm), šest neřízených pum o hmotnosti 100 kg, čtyři neřízené pumy o hmotnosti 250 kg nebo dvě neřízené pumy o hmotnosti 500 kg
TTD: | |
Ø nosného rotoru: | 21,29 m |
Ø ocasního rotoru: | 3,91 m |
Celková délka: | 25,35 m |
Délka trupu: | 18,22 m |
Výška: | 4,75 m |
Prázdná hmotnost: | ? |
Max. vzletová hmotnost: | ? |
Max. rychlost: | ? |
Praktický dostup: | ? |
Max. dolet: | ? |
Poslední úpravy provedeny dne: 8.3.2017