Ch-BPLA (AT-14 Spriggan)

Typ:  taktická protivzdušná a protizemní řízená střela

Určení:  ničení bezpilotních vzdušných prostředků, vrtulníků, pomalých nízkoletících letadel a lehce pancéřovaných vozidel

Vyvinul:  KBP

Verze:  žádné

Historie:  Řízená střela s poloautomatickým systémem dálkového navedení po laserovém paprsku typu Ch-BPLA byla vyvinuta speciálně pro bezpilotní vzdušné prostředky (UAV). Zmíněná střela přitom není ničím jiným, než leteckou verzí řízené střely typu 9M133FM-3 „pozemního“ protitankového raketového kompletu typu Kornet-D/Kornet-EM (AT-14 Spriggan). Střela typu 9M133FM-3 je opatřena fragmentovanou bojovou hlavicí a primárně slouží k ničení pomalých vzdušných cílů, jakými jsou bezpilotní vzdušné prostředky, vrtulníky a pomalá nízkoletící letadla. Za pomoci střely typu 9M133FM-3 lze ale ničit též lehce pancéřovaná bojová vozidla. Střela typu 9M133FM-3 přitom v kompletu typu Kornet-D/Kornet-EM (AT-14 Spriggan) doplňuje střelu typu 9M133M2, která je opatřena tandemovou bojovou hlavicí a slouží k ničení tanků, a střelu typu 9M133FM-2. Ta má zase termobarickou bojovou hlavici a je určena k ničení živé síly protivníka. V prosinci roku 2021 byly zveřejněny záběry sestřelu bezpilotního terčového vrtulníku typu K2 (Kljon-VR) ze sestavy komplexu KBLA IVC za pomoci střely typu Ch-BPLA odpálené z UAV typu Orion. Dle zpráv z toho samého měsíce tato zbraň již prošla zkouškami nejen na UAV typu Orion, ale též na UAV typu Forpost a Altair a pilotovaném útočným vrtulníku typu Ka-52M (Hokum).

Uživatelé:  žádní

Nosič:  Atlair, Forpost-R - 2 ks, Ka-52M (Hokum), Orion - 2 ks

Způsob navedení:  poloautomatický systém dálkového navedení po laserovém paprsku; Zvolený cíl je nepřetržitě ozařován laserovým značkovačem, který se nachází na palubě nosiče této zbraně. Palubní naváděcí systém pak drží trajektorii letu střely v ose zmíněného laserového paprsku.

Pohon:  jeden raketový motor na TPL neznámého typu

Bojová hlavice:  fragmentovaná

 

 

 

TTD:     
Délka: 1,10 m
Průměr těla:   160 mm
Rozpětí stabilizátorů: 0,46 m
Startovací hmotnost: 33* kg
Max. rychlost: 1 152 km/h
Dosah:   1,5 až 10 km

 

 

* s přepravně-startovacím kontejnerem

 

 

Poslední úpravy provedeny dne: 22.12.2021