CASIC WJ-600 (HW-600) Sky Hawk

Podzvukový proudový průzkumný/útočný bezpilotní vzdušný prostředek velkého doletu typu WJ-600 z dílny společnosti CASIC (China Aerospace Science and Industry Corporation) slouží k vyhledávání hladinových cílů v podobě letadlových lodí a vojenských plavidel protivníka v zájmu válečných lodí, bojových letounů a pobřežních protilodních raketových systémů. Kromě toho tento stroj může provádět útoky na pozemní a hladinové cíle za pomoci přesně naváděné munice. Svým vzezřením se UAV typu WJ-600 nápadně podobá okřídlené střele s plochou dráhou letu. Jedná se tedy o hornoplošník s protáhlým štíhlým válcovitým trupem s vyvýšenou přídí, přímým křídlem s rovnou náběžnou a lomenou odtokovou hranou a klasicky koncipovanými ocasními plochami. Ocasní plochy tohoto stroje se sestávají z jedné lichoběžníkové svislé plochy (SOP) a jedné středoplošně uspořádané lichoběžníkové vodorovné plochy (VOP). Pohonná jednotka UAV typu WJ-600 využívá rozměrný kapsovitý lapač vzduchu, který se nachází na hřbetu zadní části trupu, přímo mezi křídlem a SOP, a kruhovou trysku, která tvoří zakončení trupu. Pod křídlem UAV typu WJ-600 se nachází dvojice zbraňových závěsníků. Na nich tento stroj může přepravovat naváděnou protizemní výzbroj. Protože tento stroj má relativně malou efektivní radiolokační odrazovou plochou (RCS), pro radiolokátory protivníka je obtížně odhalitelným cílem. UAV typu WJ-600 startuje z mobilní startovací rampy na bázi terénního nákladního automobilu, a to za využití odhazovatelného urychlovacího raketového motoru na TPL, který se umisťuje pod zadní část trupu. Po ukončení mise tento stroj přistává za pomoci padáku na dvou tandemově uspořádaných airbazích. Široké veřejnosti byl UAV typu WJ-600 poprvé prezentován na Airshow China 2010, která se konala v listopadu roku 2010 v Zhuhai, ve formě 1:1 makety. Jediným provozovatelem tohoto stroje se stal, v roce 2016, Turkmenistán. Dne 27. října toho samého roku byly „turkmenské“ WJ-600 prezentovány široké veřejnosti na vojenské přehlídce.

Verze:

WJ-600 – základní modifikace UAV typu WJ-600. Tento model může k misi vyrážet buďto jenom v průzkumné nebo jenom v útočné konfiguraci.

WJ-600A/D – pokročilá modifikace UAV typu WJ-600 umožňující provádět v průběhu jedné mise průzkum i útoky na pozemní cíle

Vyrobeno:  ?

Uživatelé:  Turkmenistán (v roce 2016 dodány 2 ks modelu WJ-600A/D)

 

 

Navádění:   inerciální + GPS

Pohon:        jeden dvouproudový motor neznámého typu

Vybavení:   elektro-optický pozorovací systém, radiolokátor se syntetickou aperturou, aktivní RL rušič, stanice pro radiotechnický průzkum nebo retranslační stanice. Hmotnost užitečného zatížení tohoto stroje (průzkumné vybavení + výzbroj) přitom činí 600 kg.

Výzbroj:     dvě protizemní řízené střely typu KD-2, dvě protitankové řízené střely typu TB-1 nebo dvě naváděné pumy typu ZD-1 či FT-6, přepravované na dvou křídelních závěsnících

 

 

TTD:  
Rozpětí křídla: ?
Délka: ?
Výška: ?
Prázdná hmotnost: ?
Max. vzletová hmotnost: ?
Max. rychlost: 720 km/h
Praktický dostup: 10 000 m
Max. dolet: 2 100 km
Vytrvalost: 3 až 5 h

 

 

Poslední úpravy provedeny dne: 25.11.2018