K-74M2

 

 

Typ:  letecká protiletadlová řízená střela krátkého dosahu; vývojový derivát střely typu R-74M (AA-11B Archer)

Určení:  primárně ničení vzdušných cílů (stíhací letouny, bombardovací letouny …) nacházejících ve výškách i na pozadí země v manévrovém vzdušném boji útokem ze zadní i přední polosféry za všech meteorologických podmínek ve dne i v noci; sekundárně ničení nechráněných pozemních cílů

Vyvinul:  Vympel

Verze:  –

Historie:  Protiletadlová řízená střela krátkého dosahu typu K-74M2 (iz.760) není ničím jiným, než vývojovým derivátem střely typu R-74M (AA-11B Archer). Zmíněná zbraň vzešla z programu víceúčelového bojového letounu 5. generace typu Su-57 (Felon), který je zase produktem programu PAK-FA, a má se stát plnohodnotnou protiváhou krátkodosahových PLŘS západní konstrukce typu MBDA ASRAAM a Raytheon AIM-9X Sidewinder. Protože se střela typu K-74M2 měla, na rozdíl od svých předchůdců v podobě krátkodosahových střel typu R-73 (AA-11A Archer) a R-74M (AA-11B Archer), vejít do malých zbraňových šachet letounu typu Su-57 (Felon), které jsou umístěny pod vystouplými hranatými kryty nacházejícími se pod kořeny křídla, její průřez dle zadání neměl přesahovat 320 x 320 mm. Kromě modifikovaného draku s menším průřezem střela typu K-74M2 obdržela též novou pasivní IČ samonaváděcí hlavici typu Karfagen-760 z dílny AOMZ a modifikovaný raketový motor typu 516-1M mající větší specifický impulz a delší dobu hoření. Střela typu K-74M2 byla navíc jako první z řady R-73/-74 (AA-11 Archer) opatřena instalací inerčního systému (s rádiovou-povelovou korekcí), který zajišťuje řízení v počáteční a střední fázi letu. Díky tomu lze tuto zbraň odpalovat v době, kdy postřelovaný cíl ještě není „uzamčen“. V současnosti se celý program K-74M2 nachází ve stádiu střeleckých zkoušek.

Uživatelé:  žádní

Nosič:  Su-57 (Felon)

Způsob navedení:  inerciální systém s povelovou korekcí (navádění v počáteční a střední fázi letu) + pasivní IČ samonaváděcí hlavice (navádění na tepelnou stopu cíle) typu Karfagen-760 (navádění v koncové fázi letu)

Pohon:  jeden raketový motor na TPL s řízeným vektorem tahu typu 516-1M

Bojová hlavice:  ?

 

 

 

TTD:  
Délka: ?
Průměr těla: ?
Rozpětí stabilizátorů: ?
Startovací hmotnost: ?
Max. rychlost cíle: ?
Max. přetížení cíle: ?
Výškový dosah: ?
Dálkový dosah: ?

 

 

Poslední úpravy provedeny dne: 17.9.2018