Suchoj Su-34M

 
 

Typ:  pokročilá modifikace taktického stíhacího-bombardovacího letounu typu Su-34 NVO (Fullback)

Určení:  ničení pozemních cílů nacházejících se v hloubce území protivníka za pomoci přesně naváděné munice, umlčování radiolokátorů protivníka, ničení hladinových a ponorkových plavidel, taktický průzkum, vedení REB, ničení pomalu letících vzdušných cílů (útočné a bombardovací letouny, vrtulníky a transportní letouny) a poskytování paliva za letu jiným letounům

Odlišnosti od letounu Su-34 NVO (Fullback):

- instalace radiolokačního komplexu typu Š141M, který se sestává z radiolokátoru typu V004M a počítače typu K-030BM, na místo radiolokačního komplexu typu Š141, jehož součástí je radiolokátor typu V004 Chišnik a střelecký počítač typu K-030B (Baget-10V)

- instalace střeleckého a navigačního komplexu typu K-102M na místo střeleckého a navigačního komplexu typu K-102

- rozšířená škála podvěsné výzbroje

Historie:  Dne 29. prosince 2012 byly objednány OKR (zkušebně-konstrukční práce) Syč zaměřené na modernizaci palubního vybavení taktického stíhacího-bombardovacího letounu typu Su-34 (Fullback), který není ničím jiným, než derivátem těžkého frontového stíhacího letounu typu Su-27UB (Flanker C). OKR Syč daly za vznik modelu Su-34 NVO s mírně vylepšeným avionickým vybavením a rozšířeným podvěsným vybavením o průzkumné kontejnery. Produktem další etapy modernizačního programu tohoto stroje se stane model Su-34M, který mimo jiné počítá s radarovým komplexem typu Š141M a navigačním komplexem typu K-102M. Avionika tohoto modelu má navíc mít otevřenou architekturu. Avioniku letounu typu Su-34M by tedy mělo být průběžně modernizovat pouhou výměnou stávajících systémů. Součástí zbraňového systému tohoto modelu se stanou nové typy podvěsné výzbroje. Prototyp letounu typu Su-34M by měl být dokončen v roce 2022. VVS si plánuje pořídit nejméně 76 těchto strojů. S jejich předáním se počítá do roku 2027. Pořízení 76-ti modernizovaných Su-34M již bylo Ministerstvem obrany odsouhlaseno. Příslušný kontrakt ale zatím ještě nebyl podepsán.

Verze:  -

Vyrobeno:  0

Uživatelé:  žádní

 

 

poslední úpravy provedeny dne: 31.5.2020