Suchoj Su-34M Syč

 
 

Typ:  pokročilá modifikace taktického stíhacího-bombardovacího letounu typu Su-34 (Fullback)

Určení:  ničení pozemních cílů nacházejících se v hloubce území protivníka za pomoci přesně naváděné munice, umlčování radiolokátorů protivníka, ničení hladinových a ponorkových plavidel, taktický průzkum, vedení REB, ničení pomalu letících vzdušných cílů (útočné a bombardovací letouny, vrtulníky a transportní letouny) a poskytování paliva za letu jiným letounům

Odlišnosti od letounu Su-34 (Fullback):

- instalace radiolokačního komplexu typu Š141M, který se sestává z radiolokátoru typu V004M a počítače typu K-030BM, na místo radiolokačního komplexu typu Š141, jehož součástí je radiolokátor typu V004 Chišnik a střelecký počítač typu K-030B (Baget-10V)

- instalace střeleckého a navigačního komplexu typu K-102M na místo střeleckého a navigačního komplexu typu K-102

- rozšířená škála podvěsné výzbroje

- rozšířené podvěsné vybavení o kontejner typu UKR-RL s radiolokátorem s bočním vyzařováním (SLAR) typu M402 Pika-M z dílny NII Kulon (s hmotností 350 kg, pracovní frekvencí 7,7 GHz, dosahem 60 km na zemi, resp. 120 km na moři, a rozlišením 2 až 5 m na zemi, resp. 6 až 20 m na moři), kontejner typu UKR-OE s TV kamerou typu Antrakt, která má při letu ve výšce 500 m rozlišení 500 mm, a lineárním IČ scannerem typu M433 Raduga-VM, který je schopen detekovat 0,3°C rozdíly teploty, a kontejner typu UKR-RT se stanicí pro radiotechnický průzkum typu M410 z dílny institutu CNIRTI. Součástí všech tří zmíněných průzkumných kontejnerů je přitom též zařízení na ukládání dat a datalink pro předávání informací v reálném čase.

Historie:  Dne 29. prosince 2012 byly objednány OKR (zkušebně-konstrukční práce) Syč zaměřené na modernizaci palubního vybavení taktického stíhacího-bombardovacího letounu typu Su-34 (Fullback), který není ničím jiným, než derivátem těžkého frontového stíhacího letounu typu Su-27UB (Flanker C). Modernizovaný Su-34 (Fullback) je v současnosti znám jako Su-34M a mimo jiné počítá s radarovým komplexem typu Š141M a navigačním komplexem typu K-102M. Avionika tohoto modelu má navíc mít otevřenou architekturu. Avioniku letounu typu Su-34M by tedy mělo být průběžně modernizovat pouhou výměnou stávajících systémů. Součástí zbraňového systému tohoto modelu se stanou nové typy podvěsné výzbroje. Podvěsné vybavení letounu typu Su-34M bude navíc rozšířeno o průzkumné kontejnery. Konkrétně se jedná o kontejner typu UKR-RL s radiolokátorem s bočním vyzařováním (SLAR) typu M402 Pika-M, kontejner typu UKR-OE s TV kamerou typu Antrakt a lineárním IČ scannerem typu M433 Raduga-VM a kontejner typu UKR-RT se stanicí pro radiotechnický průzkum typu M410. Zkoušky zmíněných průzkumných kontejnerů byly zahájeny v červenci roku 2013. Zatímco zkoušky kontejneru typu UKR-RT byly završeny v červenci roku 2015, zkoušky kontejneru typu UKR-RL se podařilo dokončit v roce 2016. Jako poslední byly završeny zkoušky kontejneru typu UKR-OE. V současnosti se vývoj kontejnerů řady UKR již nachází ve fázi výroby. Produkce zmíněných kontejnerů má ale zatím charakter kusové výroby. Prototyp letounu typu Su-34M by měl být dokončen v roce 2022. VVS si plánuje pořídit nejméně 76 těchto strojů. S jejich předáním se počítá do roku 2027. Pořízení 76-ti modernizovaných Su-34M již bylo Ministerstvem obrany odsouhlaseno. Příslušný kontrakt ale zatím ještě nebyl podepsán.

Verze:  -

Vyrobeno:  0

Uživatelé:  žádní

 

 

poslední úpravy provedeny dne: 31.5.2020