Suchoj Su-34M (‘Fullback’)

 
 

Typ:  pokročilá modifikace taktického stíhacího-bombardovacího letounu typu Su-34 NVO (Fullback)

Určení:  ničení pozemních cílů nacházejících se v hloubce území protivníka za pomoci přesně naváděné munice, umlčování radiolokátorů protivníka, ničení hladinových plavidel, taktický průzkum, vedení REB, ničení pomalu letících vzdušných cílů (útočné a bombardovací letouny, vrtulníky a transportní letouny) a poskytování paliva za letu jiným letounům

Odlišnosti od letounu Su-34 NVO (Fullback):

- instalace radiolokačního komplexu typu Š141M, který se sestává z radiolokátoru typu V004M a počítače typu K-030VM, na místo radiolokačního komplexu typu Š141, jehož součástí je radiolokátor typu V004 Chišnik a střelecký počítač typu K-030B (Baget-10V)

- instalace střeleckého a navigačního komplexu typu K-102M na místo střeleckého a navigačního komplexu typu K-102

- instalace nové digitální datové sběrnice. Datová sběrnice tohoto modelu umožňuje přenášet větší objem dat.

- instalace nových MFD v kabině posádky s výrazně většími rozměry a vyšším rozlišením

- instalace optických kabelů na místo klasických vodičů. To sebou přináší redukci hmotnosti a zároveň vyšší rezistenci palubních systémů vůči elektronickému rušení.

- odlehčená konstrukce draku. V konstrukci draku tohoto modelu našly vyšší zastoupení kompozitní materiály a strojově tvářené díly.

- rozšířená škála podvěsné výzbroje. Součástí podvěsné výzbroje tohoto stroje se mimo jiné stala strategická protizemní ŘS s plochou dráhou letu typu Ch-101 (RS-AS-23A Kodiak). Tento model může přepravovat až tři tyto střely, a to na centrálním trupovém a vnitřních křídelních závěsnících.

Historie:  Zkušenosti, které se podařilo nastřádat s nadzvukovými stíhacími-bombardovacími letouny typu Su-34 (Fullback) jak při běžném provozu, tak i v průběhu bojového nasazení v protiteroristické operaci v Sýrii, byly následně zužitkovány v dvoustupňovém modernizačním programu tohoto stroje. Zatímco první stupeň modernizačního programu letounu typu Su-34 (Fullback) dal za vznik mírně vylepšenému modelu Su-34 NVO s rozšířenou škálou podvěsného vybavení o průzkumné kontejnery řady UKR, které jsou výsledkem zkušebně-konstrukčních prací (OKR) s šifrou Syč, z druhého stupně modernizačního programu tohoto stroje vzešel výrazně zdokonalený model Su-34M. Model Su-34M přitom vychází z modelu Su-34 NVO. Součástí jeho vybavení proto budou též kontejnery řady UKR. Avionika tohoto modelu ale proti avionice modelu Su-34 (Fullback) dozná zásadních změn. Letoun typu Su-34M přitom mimo jiné obdrží novou datovou sběrnici, která umožní přenášet větší objem dat. Kromě toho tento model bude mít inovovaný radiolokační komplex typu Š141, který nese označení Š141M. Součástí zmíněného komplexu je přitom radiolokátor typu V004M, který dokáže detekovat vzdušné cíle na vzdálenost až 250 km. Letoun typu Su-34M bude navíc moci sdílet informace s různými typy letecké techniky, včetně bezpilotních vzdušných prostředků. Díky tomu bude moci operovat v součinnosti s UCAV typu Ochotnik. Změn proti modelu Su-34 (Fullback) ale u tohoto modelu dozná též obranný systém. Součástí zbraňového systému letounu typu Su-34M se navíc stanou nové typy podvěsné výzbroje, včetně strategické protizemní ŘS s plochou dráhou letu typu Ch-101 (RS-AS-23A Kodiak), která byla původně vyvinuta pro strategické bombardéry typu Tu-95MS (Bear H) a Tu-160 (Blackjack). První zkušební exemplář letounu typu Su-34M nese označení T-10VM a je testován od roku 2021. První prototyp letounu typu Su-34M odpovídající plnému standardu bude ale dokončen až v roce 2022. VVS si plánuje pořídit nejméně 76 těchto strojů. S jejich předáním se přitom počítá do roku 2027. Pořízení 76-ti modernizovaných Su-34M bylo již Ministerstvem obrany odsouhlaseno. Příslušný kontrakt ale zatím ještě nebyl podepsán.

Verze:  -

Vyrobeno:  jeden prototyp (T-10VM)

Uživatelé:  žádní

 

 

 

poslední úpravy provedeny dne: 7.2.2022