CM-400AKG

Nadzvuková letecká protizemní řízená střela s balistickou dráhou letu typu CM-400AKG z dílny společnosti CASIC (China Aerospace Science and Industry Corporation) slouží pro ničení stacionárních a pomalých pohyblivých cílů. Z konstrukčního hlediska tato střela vychází z nadzvukové protilodní řízené střely velkého dosahu typu YJ-12. Protože je ale, na rozdíl od střely typu YJ-12, vyhrazena na export, její dolet je omezen na 180 až 250 km. Mezinárodní stanovy totiž zakazují vyvážet střely s hmotností bojové části větší než 500 kg, které vykazují větším doletem než 300 km. Zatímco pohon střely typu YJ-12 obstarává náporový motor, střela typu CM-400AKG obdržela instalaci raketového motoru na TPL. Odlišný je též letový profil. Zatímco střela typu YJ-12 se v závěrečné fázi navedení pohybuje v malé výšce nad vodní hladinou, střela typu CM-400AKG se ke svému cíly přibližuje strmým sestupem vysokou rychlostí (M=5,5). Přitom údajně může vykonávat úhybné manévry. Prvním zájemcem o tuto zbraň se staly vzdušné síly Pákistánu (PAF). Speciálně pro potřeby PAF je vyvíjena protilodní modifikace střely typu CM-400AKG, která se vyznačuje většími rozměry předních ovládacích ploch. Nosičem této zbraně se přitom stane víceúčelový bojový letoun typu JF-17 Thunder čínsko-pákistánské konstrukce. Svůj veřejný debut si střela typu CM-400AKG odbyla na Air Show China, která se konala na konci roku 2012 v Zhuhai.

Verze:

CM-400AKG (protizemní) – základní protizemní modifikace střely typu CM-400AKG

CM-400AKG (protilodní) – protilodní modifikace střely typu CM-400AKG s modifikovanými předními ovládacími plochami s většími rozměry

Uživatelé:  žádní

Nosič (v případě zahájení sériové výroby):  FC-1/JF-17

Naváděcí systém:  inerciální systém (autopilot) + GPS (navádění v počáteční a střední fázi letu) + aktivní radiolokační samonaváděcí hlavice (navádění na odraz elektromagnetického záření naváděcí hlavice od cíle) neznámého typu (navádění v koncové fázi letu)

Pohon:  jeden raketový motor na TPL

Bojová hlavice:  trhavá s hmotností 150 kg nebo průbojná s hmotností 250 kg

 

 

 

TTD:     
Délka: ?
Průměr těla:   ?
Rozpětí stabilizátorů: ?
Startovací hmotnost: 900 kg
Max. rychlost: M=5,5
Dosah:   180 - 250 km

 

 

 

 

Poslední úpravy provedeny dne: 11.1.2014