Tengoen TB001 Twin-tailed Scorpion

Taktický bezpilotní vzdušný prostředek pro střední výšky s velkou vytrvalostí (MALE) typu TB001 společnosti Tengeon slouží k vyhledávání, identifikování a označování pozemních cílů a ničení důležitých pozemních cílů za pomoci přesně naváděné munice. Zmíněný stroj je řešen jako dvoumotorový hornoplošník se zdvojenou ocasní plochou. UAV typu TB001 má protáhlý vřetenovitý trup s vyvýšeným hřbetem na přídi. Zde se nachází instalace antény SATCOM. K břichu trupu tohoto stroje, v oblasti mezi šachtou příďového podvozku a křídlem, je zase připevněno otočné kulovité pouzdro elektro-optického pozorovacího systému. Přímé křídlo UAV typu TB001 je uchyceno k hřbetu střední části trupu a má značnou štíhlost a velké rozpětí. Ke spodní ploše křídla tohoto stroje jsou připevněny motorové gondoly. Pohon UAV typu TB001 obstarává dvojice pístových motorů neznámého typu. Každý z nich přitom roztáčí jednu třílistou tažnou vrtuli. Zadní části křídelních motorových gondol tohoto stroje plynule přecházejí v nosníky ocasních ploch. Ocasní plochy UAV typu TB001 se sestávají ze dvou lichoběžníkových svislých ploch (SOP) a jedné obdélníkové vodorovné plochy (VOP). VOP přitom propojuje navzájem vrcholy SOP. Pod křídlem UAV typu TB001, vně motorových gondol, se nachází instalace dvou zbraňových závěsníků s nosností po 100 kg. Ke každému z nich lze připevnit zdvojené závěsníky a tím zvýšit počet závěsných bodů ze dvou na čtyři. Vzletové a přistávací zařízení UAV typu TB001 tvoří zatahovatelný kolový podvozek příďového typu. Zatímco příďový podvozek se zatahuje do břicha přední části trupu, hlavní podvozky se zasouvají do útrob motorových gondol (nosníků ocasních ploch), v oblasti za motorovými sekcemi. Projekt UAV typu TB001 byl široké veřejnosti poprvé prezentován na výstavě 14. China-ASEAN Expo, která se konala mezi 12. a 15. zářím roku 2017. Prototyp tohoto stroje se do oblak poprvé vydal dne 26. září toho samého roku. Dne 26. prosince 2017 byl za pomoci UAV typu TB001 poprvé shozen padákem opatřený nákladový kontejner.

Verze:  žádné

Vyrobeno:  nejméně jeden prototyp

Uživatelé:  žádní

 

 

 

Navádění:   inerciální + GPS

Pohon:       dva pístové motory neznámého typu

Vybavení:   elektro-optický pozorovací systém (optiku zmíněného systému ukrývá otočné kulovité pouzdro nacházející se břichu střední části trupu, přímo před křídlem)

Výzbroj:      podvěsná výzbroj, přepravovaná na dvou křídelních závěsnících s nosností po 100 kg – protizemní řízené střely typu FT-8D, FT-9 a FT-10D a naváděné klouzavé pumy typu FT-7

 

 

TTD:  
Rozpětí křídla: 20 m
Délka: 10 m
Výška: ?
Prázdná hmotnost: ?
Max. vzletová hmotnost: 2 800 kg
Max. rychlost: ?
Praktický dostup: 8 000 m
Max. dolet: 6 000 km
Operační rádius: 280* km
Vytrvalost: 35 h

 

 

* bez SATCOM, přes 3 000 km se SATCOM

 

Poslední úpravy provedeny dne: 28.12.2017